Artikli in storitve predstavljajo osnovo vašega poslovanja. Vse podatke artiklov in storitev vodite v šifrantu, ki poleg osnovnih podatkov nudi ogromno funkcij, katere vam olajšajo zakonsko potrebne zahteve ter pohitrijo vaše delo.
VRSTE PREGLEDOV
Šifrant artiklov/storitev vam nudi dve vrsti pregleda. Prva je oblika forme, ki služi tudi za vnos podatkov in pregled specifičnih podatkov, druga pa seznam, ki služi za skupinski pregled artiklov in storitev z najnujnešimi podatki.
VNOS OSNOVNIH PODATKOV
Spodnji podatki predstavljajo osnovo za pravilno delovanje programa.
ŠIFRA: Šifra je osnova vsakega artikla ali storitve. Šifra predstavlja edino vez med artiklom/storitvijo in dokumentom. Na dokumente ni mogoče dodajati artiklov brez, da bi bili vpisani v šifrant. Šifra je lahko dolga do 17 znakov. Lahko je tudi daljša, vendar se vam v določenih delih programa ne bo prikazovala v celoti.
Šifra artikla ne sme vsebovati znakov (#, @, *, !, =, ., ?, /,’, …) ter presledkov, saj imajo v FileMaker-ju poseben pomen.
NAZIV: Vpišete poljuben naziv artikla, ki ga lahko sestavljajo črke ali številke.
VRSTA ARTIKLA: Vrsta artikla določa obnašanje in sledenje posameznega artikla v programu. Najbolj pogosta tipa sta blago in storitev. Tipa storitev in matrični artikel sta edina tipa za katera program privzeto ne beleži zaloge. Vrste artiklov lahko poljubno urejate v šifrantu vrst artiklov.
MERSKA ENOTA: Pomembno je, da izberete mersko enoto, ki ustreza načinu prodaje. Torej, če npr. večinoma prodajate blago na meter, boste izbrali m in ne cm. Merske enote lahko urejate v šifrantu merskih enot.
STOPNJA DAVKA PREVZEMA: Stopnja davka prevzema ni nujna je pa pomebna za blago kjer želite, da bo na prevzemu davek nabave pravilno prikazan.
STOPNJA DAVKA: Stopnja davka je nujen podatek za pravilno izdajo računov. Vse davčne stopnje lahko tudi ročno prilagajate in urejate v šifrantu davkov.
PRODAJNA CENA in MALOPRODAJNA CENA: Ni važno katero vpišete, program bo vedno izračunal tudi drugo. Če imate artikel, katerega cena je vedno unikatna, jo lahko nastavite tudi na 0 in jo potem ročno urejate na izdajnem dokumentu.
PRIKAZ ZALOGE
Na desni levi strani okna program prikazuje skupno stanje zaloge vseh skladišč v programu za posamezni artikel.
- RAZPOLOŽLJIVA ZALOGA: Je trenutna zaloga – rezervirana zaloga.
- TRENUTNA ZALOGA: je vsa zaloga, ki je v lasti podjetja. Ne upošteva zaloge prejete konsignacije, upošteva pa zalogo izdane konsignacije, ki je last podjetja.
- NAROČENA ZALOGA: Je naročena zaloga na podlagi dokumenta Naročilnice.
- REZERVIRANA ZALOGA: Predstavlja zalogo, ki je rezervirana na naročilih kupcev.
- ZALOGA V IZPOSOJI: Je zaloga na dokumentih izposoja opreme, ki še ni bila vrnjena.
- ZALOGA V PREJETI KONSIGNACIJI: Je zaloga na navideznem skladišču prejete konsignacije.
- ZALOGA V IZDANI KONSIGNACIJI: Upošteva samo zalogo na izdanih konsignacijah.
Klik na siv gumb poleg posamezne zaloge vas pelje neposredno na zbir vseh dokumentov, ki tvorijo posamezno stanje zaloge.
PREGLED ZALOGE PO SKLADIŠČIH
V zavihku zaloga se nahaja prikaz zaloge izbranega artikla po vseh skladiščih. Zaloga se obnavlja samodejno in ni potrebno ročno osveževanje.
Zgornji gumb “obnovi zalogo” je namenjen za ročno obnavljanje v primeru napačnega štetja, v primeru napačne uporabe programa ali izklopljenega samodejnega preverjanja zaloge.
SKLADIŠČNI KARTON / MATERIALNI PREMIKI BLAGA
Skladiščni karton prikazuje vse premike blaga po skladiščih.
Za vrednotenje zaloge uporablja metodo drseče povprečne cene. Vrednotenje poteka tako, da je zmnožek povprečne cene določenega artikla na skladišču enak obremenjeni nabavni vrednosti oz. strošku, ki smo ga plačali za to zalogo. Povprečna cena se preračuna oz. spreminja ob vsaki nabavi oz. prevzemu blaga z dokumentom Prevzem blaga. Povprečno ceno na skladišču predstavlja končno nabavno ceno posameznega artikla, ki vsebuje tudi vse dodatne stroške kot so transport, carina itd.
Skladiščni karton se osvežuje samodejno. Pogoj so zaklenjeni dokumenti. Urejen skladiščni karton je pogoj za pravilen izpis poročil.
Rdeče ali oranžno obarvane vrstice prikazujejo dogodke z napakami. Rdeče obarvane prikazujejo dogodek, kjer je bila zaloga artikla negativna. To se lahko zgodi, kadar imate izklopljeno funkcijo za samodejno preverjanje negativne prodaje. Oranžno obarvani pa so dogodki, kjer ni vhodne nabavne vrednosti. Tak primer je lahko naprimer prevzem blaga, kjer ste pozabili vnesti nabavno vrednost.